Welcome to Legit Writing

LegitWriting LegitWriting

explain your brain

Use the table each of your assigned problems to write out each step needed to solve the problem along with the calculations necessary to find the answer to your assigned problem.
• The “Calculations” column needs to show each step that you would need to write out if you were showing your work when doing this problem by hand or trying to teach the concept to a friend.
• For each step, you will also have to provide a thorough a description of your thought processes for the calculation in the “Explanations” column.
• The first row (or step) should always be to copy the entire problem into the “Calculations” column or write out the important information. You can use copy and paste.
• Make sure that your final answer is clearly stated.
• You do not have to use all of the rows provided. However, if you need more rows to write out all of the steps you took to complete the problem, add rows.
NOTE: This assignment requires that everyone must submit at least 2 problems. Therefore, each person in the group must complete Question #1; however, you can choose any of the 4 remaining problems as your second choice.
Week 1
W1.1

Determine if the collection is not well defined or not. Explain your answer.

The 10 best Disney songs.

Calculations Explanations
1 Copy the problem or write out important information.
2
3
4
5
6
7
8
9
10
(Add or delete rows as needed).

W1.2

Express the set using the roster method. To do that, first translate into English what this mathematical expression states. Then list the elements of this set in roster form. Explain how you arrived at your answer.
{x | x N and x > 6}
Calculations Explanations
1 Copy the problem or write out important information.
2
3
4
5
6
7
8
9
10
(Add or delete rows as needed).

W1.3
Use the Venn diagram to represent the set in roster form. Explain why you chose the members of your set.

Calculations Explanations
1 Copy the problem or write out important information.
2
3
4
5
6
7
8
9
10
(Add or delete rows as needed).

W1.4

Which is the better value: a 32-ounce bag of animal crackers for $3.55 or a 28-ounce bag of animal crackers for $4.57?

Calculations Explanations
1 Copy the problem or write out important information.
2
3
4
5
6
7
8
9
10
(Add or delete rows as needed).

W1.5

Determine whether each statement is true or false.
a.
b.
c.
Calculations Explanations
1 Copy the problem or write out important information.
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Are you interested in this answer? Please click on the order button now to have your task completed by professional writers. Your submission will be unique and customized, so that it is totally plagiarism-free.